Çevrenizi Hazırlayın

1. Hazırlıklara başlamak için öncelikle acil durum kiti ve aile afet planı hazırlamalısınız.
2. Rafları duvara emniyetli şekilde sabitleyin.
3. Ağır ve büyük eşyaları alt raflara yerleştirin.
4. Kavanozları ve şişeleri kilidi/mandalı olan kapalı dolaplarda muhafaza edin.
5. Tablo ve ayna gibi eşyaları yataktan, kanepeden veya insanların oturduğu herhangi bir yerden uzaktaki duvara emniyetli şekilde sabitleyin.
6. Tavandaki ağır objeleri ve aydınlatma araçlarının bağlantılarını sağlamlaştırın.

Tesisatınızı hazırlayın

1. Hasarlı elektrik kablolarını ve gaz sızıntısı yapabilecek tesisat bağlantılarını onarın. Bunlar potansiyel yangın kaynaklarıdır. Bu konuda profesyonel yardım alın; elektrik ve gaz tesisatları üzerinde kendi başınıza işlem yapmayın.
2. Su ve gaz kaçaklarını önlemek için, esnek tesisat malzemeleri kullandırın. Esnek malzemeler kırılmalara karşı daha dayanıklıdırlar.
3. Su ısıtıcınızı (kombi/termosifon/şofben), buzdolabınızı, fırın ve gaz tertibatını uygun malzemelerle duvara ve yere sabitleyin. Gaz dağıtım şirketiniz izin veriyorsa, aşırı sarsıntılarda devreye giren otomatik gaz kesici valf taktırabilirsiniz.

Konutunuzu hazırlayın

1. Tavan veya zemindeki derin çatlakları onarın. Yapısal hasar işaretleri varsa uzman desteği alın.
2. Binanızın temele sağlam oturduğundan emin olun.
3. Otkıran, böcekkıran ve yanıcı/parlayıcı malzemeleri kilidi olan kapalı dolaplarda ve alt raflarda muhafaza edin.
4. Her odada sağlam bir masa altında veya iç duvara karşı emniyet noktaları belirleyin. Her tatbikat/alıştırmada bu noktalara doğru harekete geçme alışkanlığını kazanın.
5. Depremlerde olası can ve mal kayıplarını önlemek için binanızın tasarımını değiştirmeyin. Yük taşıyan kolonların ve duvarların yıkılması depremlerde binanızı güvensiz hale getirir.
6. Ailenizle, deprem anındaki mevcut riskleri daha da büyütecek yanlış hareketleri yapmamak için Çök-Kapan-Tutun hareketinin tatbikatını yapın.