KARACİĞER FONKSİYON TESTLERİ

KARACİĞER FONKSİYON TESTLERİ

 • Posted by Ferdanur Aktaş
 • On 22 Şubat 2021
 • 0 Comments
 • eritrosit, hemoglobin, hemogram, hemogram ankara, hemogram testi, hemogram(18 parametre), işe giriş muayene raporu, işe giriş muayene raporu Ankara, işe giriş muayene raporu ostim, işe giriş raporu, işe giriş raporu yenimahalle, işe giriş sağlık raporu, işe giriş sağlık raporu Ankara, işe giriş sağlık raporu ostim, işe giriş sağlık raporu testleri, işe giriş sağlık raporu testleri ostim, Kan, kan sayım testi Yenimahalle, kan tahlili Ankara, kan tahlili ostim, lökosit, sağlık, sağlık taraması, sağlık taraması Ankara, sağlık taraması ostim, sağlık taraması yenimahalle, tam kan, tam kan sayım testi Ankara, tam kan sayımı ostim, trombosit

Karaciğer fonksiyon testleri denilince alanin aminotransferaz
(ALT), aspartataminotransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP),
gama glutamil transpeptidaz(GGT),5’ nükleotidaz, bilirubin,
albümin, total protein ve protrombin zamanı (PTZ) akla gelir.
Bunlardan ALT, AST, ALP, GGT karaciğerle ilgili enzimlerdir.
Diğerleri karaciğer fonksiyonunu belirlemeye yarar

ALT TESTİ NEDİR? 

ALT (Alanin Aminotransferaz), vücudun en büyük organı olan karaciğer tarafından üretilen bir enzimdir. Aynı zamanda serum glutamik piruvik transaminaz (SGPT) olarak da adlandırılır. ALT esas olarak karaciğerde bulunur. Çeşitli nedenlerle hasar gören karaciğer, kana daha fazla ALT katarak seviyenin yükselmesine neden olmaktadır. ALT yüksekliği; karaciğerde  hastalık anlamına gelebilir.

ALT TESTİ HANGİ HASTALIKLARIN TANISI İÇİN YAPILIR? 

ALT karaciğerde ve az miktarda böbrekte, kalpte ve kaslarda bulunan bir enzim türüdür. Vücudun birçok işlevini etkileyen karaciğerde hücrelere zarar veren hastalıklar ALT düzeylerini etkiler. Dolayısıyla ALT karaciğerde olan hasarı incelemek için yapılan, karaciğer hastalıklarını teşhis için kullanılan bir testtir.

AST NEDİR? 

AST (Aspartat Aminotransferaz), vücudun en büyük organı olan karaciğer tarafından üretilen bir enzimdir. SGOT (serum glutamik-oksaloasetik transaminaz) olarak da adlandırılan AST; beyin, kalp, böbrek, kas ve kırmızı kan hücrelerinde de bir miktar bulunur. Çeşitli nedenlerle hasar gören karaciğer, kana daha fazla AST katarak seviyenin yükselmesine neden olmaktadır. AST yüksekliği; karaciğer ya da herhangi bir organda hastalık anlamına gelebilir.

AST HANGİ HASTALIKLARIN TANISI İÇİN YAPILIR ? 

AST de ALT gibi en çok karaciğer, kalpte; az oranda böbrek ve kaslarda bulunan bir enzim türüdür. Normal, sağlıklı kişilerde AST değerleri düşüktür. Ancak bir sorun olduğunda bu değer yükselir. En fazla hepatit, karaciğerdeki hasar, siroz gibi sorunları teşhis etmek için AST değerlerine bakılır.

ALT-AST TESTLERİ KİMLERDEN İSTENİR?

 • Hepatit virüsüne maruz kaldıysanız
 • Normalden fazla alkol tüketiyorsanız
 • Karın ağrısı şikayetiniz varsa
 • Karın şişliği şikayetiniz varsa
 • İştah kaybı
 • Ciltte döküntü, koyu renkli lekeler
 • Koyu renkli idrar
 • Sarılık
 • Ailenizde karaciğer hastalığı öyküsü varsa
 • Bacak ve bileklerde şişme

GGT NEDİR?

GGT testi, kişilerin karaciğerinde herhangi hasarın olup olmadığını anlamak adına yapılan bir testtir. Insan karaciğeri vücutta proteinler üretmek ve zehirleri filtrelemek adına oldukça mühimdir. Bunun dışında vücudun yağlanmasına destek olan bir madde olan safrayı da üretmektedir. Bu şekilde yapılamadığı zaman kimi belirtiler ortaya çıkar. Bu testin yaptırılması için 8 saat boyunca haricinde hiçbir şey yenmemesi gerekir.

0 Yorumlar

Leave Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir